Demreli Üreticilerden Asılsız Haberlere Tepki 16.02.2017

    Demre ilçesinde yaş sebze ve meyve üreticileri biberde zirai ilaç kalıntısı olduğu yönündeki iddialara tepki için basın açıklaması yaptı. Demre Halinde toplanan üreticiler yalan haber yapan ATV VE FOX haberi kınadı. 
    Demre Ziraat Odası Genel Sekreteri İlker Günay; Buradan tüm kamuoyunu bilgilendirmek isteriz ki; ürünlerimizi biyolojik mücadele, Bambus arısı ve ruhsatlı tarım ilaçlarıyla yetiştirmekteyiz. Çiftçilerimiz için en büyük sorun, ürünlerini pazarlama sorunudur. Biz çiftçiler olarak devletimizden ürünlerimiz için pazar, ihracat için de destek istiyoruz. Bir de tufanda sebze meyve kalemlerinin çıkarılmasını talep ediyoruz.
    Demre Ziraat Odası Başkanı Musa Sarıca; 9 şubatta ki densiz ve hiçbir belgesi olmayan ATV ve FOX kanallarında kimyasallar ilgili açıklamalar oldu. Serayı bilmeyen, çiftçiliği bilmeyen insanlar mikrofon tutuyor, pazara çıkıyor. Şunu da söylemek isterim basını şikayet ediyor gibi olmayalım, bize basın lazım. Röportaj yaptıkları kişiler yok şunda hormon var, yok domates hormonlu, yok biber hormonlu. Biyolojik mücadele var biliyorsunuz. Özellikle biber cinslerinde kesinlikle hiçbir kimyasal kullanılmıyor, biyolojik mücadele yapılıyor. Biyolojik mücadele nedir desek o mikrofon tutan insan cevap veremez. Program yapmak, para kazanmak için çiftçinin sırtına biniliyor. Her şeyden herkesten önce buraya gelecekler bakacaklar öğrenecekler bu sebze nasıl üretiliyor, hormon var mı, bu sebze de biyolojik mücadele mi, kimyasal mücadele mi var. Şuan da iki tane kanala iktar çektim yedi gün içinde bu hatalarını düzeltmezlerse sizden aldığım aidat paralarıyla cebimden de ekleyip mahkemeye vereceğim. Burada hiçbir siyasi partiyle işimiz yok biz gerçekleri anlatıyoruz. Biz tüketiciyi korumak zorundayız, biz üreticiyi de korumak zorundayız. Biz kendi soframıza koymadığımızı tüketicinin sofrasına koymuyoruz bu bir gerçektir.
    Demre Komisyoncular Derneği Başkanı Fahri Duran; Sezon başında bu arıları üreten firmalar dedi ki; bu sene vadeli arı vermiyoruz. Çiftçi ne yaptı biliyor musunuz? Çocuğuna mama almadı, altına bez almadı, okuyan çocuğuna harçlık göndermedi bu arıları peşin aldı. Kalıntısız sebze üretelim diye böcekçilere her yıl biz çiftçiler ya komisyoncu çeki veriyor ya kendi senetlerini veriyor. Senet demek namus demektir. Daha ne istiyorsunuz bu çiftçiden. Çiftçi sonuna kadar doğru üretim yapıp bu ürettiklerini tüketiciye aktarmak için o kadar düzgün çalışıyor ki. Ben şunu söylemek istiyorum. Bizde hormonlu domates bulurlarsa, kimyasal kalıntılı biber bulurlarsa burada ki atmış üç tane hali yarın kapatıyorum.
    Demre Belediye Başkanı Süleyman TOPCU; Bende bir çiftçi arkadaşınız kardeşinizim ama bu basın mensubu arkadaşların yaptıkları doğru değildir. Düşünün bakalım sabahlara kadar bu sobalar yakılıyor, yeri geliyor 50-60 derecenin içinde sebze toplanıyor sizlere yedirmeye çalışıyoruz. Hiç mi düşünmüyorsunuz bu çiftçiyi. Devletimiz bu gidişata bir çözüm bulsun. Bu çiftçinin hakkı ödenmez. Dedi.